ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ СТІН ДЕРЕВ’ЯНИХ ЦЕРКОВ

При влаштуванні стін дерев’яної церкви використовуються різні породи деревини. Вважається, що стіни з дерева листяних порід – довговічніші. А використовуючи в якості матеріалу для стін хвойні породи дерев, можна покращити мікроклімат приміщення завдяки цілющим властивостям цієї деревини.

Будівельними матеріалами для дерев’яних будівель можуть бути колоди (рубані або оциліндровані), півбрус або лафет (колода, у якої дві протилежні сторони стовбура абсолютно плоскі) і брус (пиляний, струганий, клеєний або пресований).

З давніх-давен наші предки будували з деревини, причому це були будівлі, які прослужили багатьом поколінням. Дерев’яну споруду сьогодні розцінюють як елітне заміське житло. І це не випадково, адже деревина є натуральним матеріалом, яка здатна створити найбільш комфортні умови для життя людини. У дерев’яному будинку немає відчуття вогкості або застояного повітря. Влаштування дерев’яних стін таке, що цей екологічно чистий матеріал володіє хорошою паропроникністю і дозволяє пропускати повітря крізь структуру волокон в обох напрямках. Незаперечний плюс дерев’яної споруди – у ній завжди легко дихається, адже вологість і кисневий баланс завжди знаходяться на оптимальному рівні, незалежно від зовнішніх умов.

За структурою деревина є природним полімером, клітини-волокна якої мають трубчасту форму і спрямовані вздовж стовбура. Завдяки цьому даний матеріал для будівництва будівлі володіє цілою низкою переваг: високою міцністю, пружністю, малою щільністю, а, отже, і невеликою вагою, низькою теплопровідністю, стійкістю до впливу хімічно агресивних середовищ, природною декоративністю, легкістю і простотою обробки і монтажу. Варто згадати ще одну перевагу – прекрасні теплоізоляційні властивості деревини, завдяки яким стіни з неї в 3-5 разів перевищують показники кам’яних при однаковій товщині. У споруді, побудованій з цього матеріалу, буде тепло взимку і не спекотно влітку. До безперечних достоїнств дерев’яних будівель відноситься і те, що прогріти приміщення можна всього за кілька годин, навіть якщо ви не обігрівали їх протягом зими.

Дотримуючись технології, стіни з дерева можна звести в дуже стислі терміни. Будівництво зазвичай не вимагає залучення важкої техніки, оскільки використовуваний матеріал володіє набагато меншою вагою, ніж той самий камінь. Тому, при влаштуванні стін з дерева можна не зводити особливо міцний фундамент, що, безсумнівно, спрощує роботу і заощаджує фінанси. Крім того, будівлю з деревини можна побудувати і в нерівній місцевості, тому що вимоги, які ставляться до місця його розташування, менш суворі, ніж для кам’яної будівлі.

До слова, зважаючи на переваги і недоліки дерев’яного будівництва, не варто забувати, що в даний час конструкції надходять на будмайданчик у вигляді готових, спроектованих комплектів, які збирають за принципом конструктора. А значить, для цього не потрібно залучати вузькоспеціалізованих фахівців. Важливий момент технології виробництва таких будівель – промислова сушка деревини, що дозволяє проводити оздоблювальні роботи відразу після збирання коробки.

Необхідно також відзначити, що зазвичай дерев’яна будівля не потребує обробки. Природна фактура дерева красива сама по собі. Залежно від методу обробки вона може бути гладкою або шорсткою, глянсовою або матовою. Стіни з дерева дозволяють поєднати в будівлі сучасну зручність і традиційний затишок. Найбільш ефектно виглядають сполучення дерева з каменем, металом, а також з керамікою.

У деревини є і ряд суттєвих недоліків, які, втім, в наші дні практично зведені до нуля. Так, наприклад, пожежна безпека дерев’яної споруди може бути додатково забезпечена нешкідливими вогнезахисними просоченнями, що дозволяють підвищити вогнестійкість настільки, що навіть при високих температурах дерево буде жевріти, а не горіти.

Ще один мінус дерев’яних будівель полягає в тому, що після складання вони потребують тривалого часу на усадку і всихання. При цьому колоди нерідко розтріскуються і деформуються. Але і з цим можна впоратися: існують особливі прийоми, наприклад, спеціальні пропили в колодах, які дозволяють потім дереву всихати строго певним чином, щоб можливі при цьому тріщини не було видно, а усадка була незначною. Крім того, сучасні технології дозволяють провести обшивку не чекаючи усадки зрубу, без прямого контакту з колодами.

Якою б не була якість деревини, навіть якщо це сосна, що володіє високими бактерицидними властивостями, вона не захищена від гниття і грибка. Ефективним методом запобігання цим явищам є хімічний захист. Для обробки деревини застосовують головним чином речовини на гідрооснові, які містять сполуки важких металів, наприклад міді. Всі позитивні властивості природного матеріалу при цьому зберігаються, а термін служби збільшується в 4-5 разів.

ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ ДЕРЕВ’ЯНИХ БУДІВЕЛЬ З ОЦИЛІНДРОВАНИХ КОЛОД

Якість дерев’яних будівель значно підвищується при використанні оциліндрованих колод. Це фактично той самий стовбур дерева, тільки оброблений на виробництві так, що набуває форму циліндра. Такі колоди мають однакову товщину, що спрощує їх складання, між ними легше розмістити різні утеплюючі матеріали, що надає всій будівлі додаткової холодостійкості. В процесі виробництва оциліндровані колоди просочують різними складами, які оберігають деревину від вологи, випадкового загоряння і т. п. Крім того, деякі виробники додатково просушують колоди в спеціальних камерах, що скорочує терміни усадки будівлі.

Використання при будівництві оциліндрованих колод дає можливість самостійно провести збирання зрубу з готового набору. Точність виготовлення колод і їх маркування прискорюють цей процес і знижують витрати. Герметичність міжколодових і кутових з’єднань забезпечується технологічною точністю їх обробки в умовах виробництва. Гарний зовнішній вигляд оциліндрованих колод дозволяє обходитися без додаткової обробки стін (і всередині, і зовні). Така будівля надзвичайно красива – природні візерунки на поверхні надають їй дивовижної витонченості і різноманітності, а використання в будівництві різноманітних дерев’яних конструкцій і оздоблювальних матеріалів дозволяє оформити всю споруду в єдиному стилі.

ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ ДЕРЕВ’ЯНИХ БУДІВЕЛЬ ІЗ ПРОФІЛЬОВАНОГО БРУСУ

Відносно новим різновидом пиломатеріалів є профільований брус, якому при виготовленні надається строго певна стандартна форма (профіль). Як правило, після осідання зрубу, виконаного з такого бруса, його не потрібно додатково конопатити утеплювачем. Крім того, профіль бруса розраховується так, що дощова вода не потрапляє між колод, тим самим оберігаючи стіни від виникнення вогнищ гниття.

Щоб позбутися від проблем усадки і деформацій, в дерев’яному будівництві останнім часом все ширше використовують клеєний брус. Він не має недоліків, характерних для масивних цілісних колод і бруса. Клеєний брус більш міцний і менш схильний до різних несприятливих впливів (гниття і т. п.). Усадка будови з нього не перевищує 1% (проти 10% у колод), що дає можливість значно скоротити терміни зведення будинку «під ключ», оскільки тривалого очікування осідання зрубу не потрібно.

В процесі виробництва клеєного бруса, колода з природним вмістом вологи розпилюється на дошки невеликого перерізу, які легко просушуються до оптимальної вологості. Після того як дошки висушені, оброблені антипіренами і антисептиками, їх обстругують по першому класу чистоти. Потім під пресом їх склеюють за допомогою спеціального екологічно чистого клею, який не впливає на повітропроникність деревини. Клей проникає під тиском глибоко в пори деревини, завдяки чому забезпечується міцне з’єднання.

Поверхня клеєного бруса рівна і гладка, тому стіна, зібрана з нього, виглядає монолітною, що надає споруді ще однієї переваги: вона не потребує зовнішньої і внутрішньої обробки. При цьому будівлі з такого бруса, як і всі дерев’яні, значно легші від кам’яних і тому не вимагають глибоких і важких фундаментів. Мабуть, єдиним недоліком дерев’яних будівель з клеєного бруса є їхня відносно висока вартість, яка в 2-3 рази перевищує ціну оциліндрованих колод або звичайного бруса.

ЩО ВИБРАТИ: БРУС чи КОЛОДУ для будівництва дерев’яних церков?

Постараємося проаналізувати плюси і мінуси цих матеріалів.

Колода

Для початку слід звернути увагу на те, що колода може бути обкорованою, струганою і оциліндрованою.

Обкорована колода володіє унікальним рельєфом, якому судилося стати справжньою окрасою будівлі без будь-якої додаткової обробки.

Стругана колода, оброблена електричним рубанком, має практично рівну поверхню, але не відрізняється особливою добротністю. Оскільки після обробки структура матеріалу порушується, він стає вразливішим до впливу зовнішніх факторів.

Оциліндрована колода, яка володіє правильною геометричною формою і гладкою поверхнею, не створює проблем при підгонці і прискорює процес будівництва. Маючи унікальний колір і малюнок, оцилиндровані колоди успішно справляються з декоративною функцією, перетворюючи дерев’яні споруди в твори мистецтва.

Фахівці стверджують: якщо вже обирати між колодами, то найкраще зупинити свій вибір на оциліндрованих, оскільки у цього матеріалу є значні переваги:

 • краса і екологічність;
 • неповторна фактура;
 • здатність “дихати”;
 • надійність і міцність;
 • відмінна теплоізоляція і довговічність.

Недоліки в оциліндрованих колод теж є. По-перше, за будівництвом з цього матеріалу потрібно уважно стежити, не лінуючись обробляти колоди спеціальними розчинами. По-друге, будівля з колоди в перший рік експлуатації буде неминуче сідати, тому від обробки спочатку доведеться утриматися.

Будівництво церкви з оциліндрованих колод

Будинки з оциліндрованих колод затишні, комфортні і красиві, а сучасні технології дозволяють зробити їх надзвичайно якісними.

Серед плюсів, якими володіють дані будівлі, варто виділити:

 • добірну деревину, що забезпечує надійність і довговічність будь-якого проекту;
 • ідеальну форму колод, що істотно полегшує процес будівництва, дозволяючи не відволікатися на ретельну підгонку;
 • високу теплоізоляцію стін;
 • відсутність потреби у зовнішній і внутрішній обробці споруди за рахунок ідеальної природної текстури деревини.

Ще більш привабливими будівлі з оциліндрованих колод робить простота і технологічність монтажних робіт, оскільки комплектування будови проводиться на заводі і доставляється на будмайданчик у вигляді розмічених елементів.

Брус

Брус, який представляє собою прямокутний пиломатеріал, подолав вже не одну стадію розвитку. Сьогодні в будівельних роботах використовується кілька його видів.

Неструганий брус – найбільш економічний матеріал. Провокує деякі труднощі при ущільненні швів між вінцями, не дозволяючи законопатити їх рівномірно, що призводить до неакуратного зовнішнього вигляду будівлі.

Клеєний брус – надійний і якісний матеріал, техніка виробництва якого багато в чому нагадує виготовлення листової фанери. Майже не дає усадки, що дозволяє після зведення стін приступати до різного роду опоряджувальних робіт. Будівлі з клеєного бруса мають надзвичайні звуко- і теплоізоляційні характеристики.

Профільований брус набуває своєї бездоганної форми ще на стадії виробництва. Дає низькі втрати тепла по всій довжині, піддається дуже незначній усадці, виключає проникнення вологи в утеплювач між вінцями. За рахунок цих якостей профільований брус став таким затребуваним в будівельній сфері.

Говорячи про переваги профільованого брусу, слід зазначити:

 • відмінний зовнішній вигляд;
 • заводське виготовлення елементів зрубу і кутових з’єднань;
 • безперечну екологічність;
 • високі показники теплозбереження;
 • економічність (за обсягом профільованого бруса потрібно до 40% менше, ніж колоди будь-якого різновиду).

Є й недоліки, наприклад, природна вологість бруса, що вимагає технологічної перерви в будівельних роботах на усадку будівлі. А також поява на його поверхні тріщин в процесі усушки.

Будівництво церкви з профільованого брусу

Споруді з профільованого брусу потрібно значно менше сировини, ніж споруді з оциліндрованих колод, адже цей матеріал володіє рівними гранями. Крім того, брус:

 • знижує підсумкову вартість будівництва;
 • дозволяє з легкістю виконувати підшліфовку стін;
 • не утруднює догляд за будівлею, збираючи набагато менше пилу, ніж колоди;
 • знижує витрату антисептика, що обумовлено меншою площею поверхні стін;
 • не вимагає скрупульозного конопачення після усадки будівлі;
 • за рахунок товщини профілю дає велику внутрішню площу будівлі в порівнянні з будівлями із колод.

ДЕФЕКТИ І СОРТНІСТЬ ПИЛОМАТЕРІАЛІВ

Пиломатеріали згідно ДСТУ поділяються на сорти, які визначаються якістю деревини. Так, брус поділяють на чотири, а дошку на п’ять сортів. Для зведення і обробки основних поверхонь при будівництві об’єкту підходить тільки добірний матеріал або ж перший сорт пиломатеріалів. Інші варіанти пиломатеріалів можуть бути використані в якості допоміжних, оскільки вони мають ряд дефектів, які неприпустимі для капітальних конструкцій.

При придбанні пиломатеріалів необхідно звертати увагу на наявність наступних дефектів:

 • Гнилісні осередки проявляються рудуватими і темними ділянками. Структура підгнилої деревини відрізняється крихкістю і рихлістю.
 • Грибкові ураження. Якщо в деревині присутній цей дефект, то на її поверхні з’являються блакитні або сіро-чорні розпливчасті плями різних розмірів. Грибок сам по собі не є причиною ослаблення міцності структури деревини, але створює сприятливі умови для розвитку гниття. Невеликі уражені грибком ділянки лікуються антисептичними просочуючими засобами.
 • Заболонь або підкірна частина деревини – це молоді, активно наростаючі шари стовбура дерева, що відрізняються більш високою вологістю, невеликою міцністю і низькою стійкістю до ураження паразитичною мікрофлорою і комахами. Наявність цього шару на будівельній деревині вважається дефектом.
 • Окоренкуватість – це яскраво виражене збільшення діаметра, утворене в нижній частині стовбура, яке відрізняється більш високою твердістю і структурою від основної деревини.
 • Обзел – це частина зовнішньої поверхні колоди, яка збереглася на обрізному пиломатеріалі і робить його геометрію неідеальною і може призвести до зараження матеріалу грибком, а також комахами.
 • Прорість утворюється в деревині у разі його механічного пошкодження, через яке кора проростає всередину структури стовбура.
 • Тріщини можуть з’явитися в наслідок несприятливих природніх впливів або ж при просушуванні пиломатеріалів, в результаті чого відбувається розрив уздовж волокон деревини.
 • Червоточини – це пошкодження деревини жуком-короїдом. Такий дефект значно знижує міцність будівельного матеріалу.

Розглянувши основні дефекти деревини, яка котирується як низькосортна, варто уточнити, чим відрізняються від неї вироби вищого і першого сорту.

 • Вищий або добірний сорт. До таких виробів відносяться пиломатеріали, виготовлені з відбірної сировини. У них допускається: – мінімальна кількість здорових сучків невеликого розміру, розташованих в різних частинах виробу; – торцеві тріщини різної глибини, але не більше 10% глибоких і 16% невеликих. Недопустима наявність засохлих і гнилих сучків, грибкових проявів. Деформація і нерівність граней в межах норми. Повністю виключається серцевина стовбура, як найслабша частина деревини.
 • Перший сорт. До цієї категорії відносяться пиломатеріали, які мають правильну геометричну форму. На відміну від добірних виробів, в першому сорті допускається: – більша кількість здорових сучків та тріщин; – грибкові плями і цвіль, загальна площа яких не повинна перевищувати 10% від загальної площі виробу; – дефекти від розпилювання (обзел) на пластях і крайках довжиною не більше 1/6 частини всієї довжини виробу. Не допускається наявність гнильних проявів, руйнівних для структури деревини. Дошки цього сорту застосовуються на всіх ділянках будівельних і оздоблювальних робіт.
 • Другий сорт. У деревині, що відноситься до цієї категорії, припустимі наступні дефекти: – великий нахил волокон при розпилюванні; – наявність смоляних кишень у хвойних пиломатеріалів; – синява і сіро-чорне забарвлення, що виникло під впливом грибків; – значний обзел (дефекти при розпилюванні). Цей сорт пиломатеріалів застосовується для підготовчих робіт – наприклад, при монтажі опалубки, встановленні тимчасових лісів. Така дошка підійде і для обрешітки під дахове покриття.
 • Третій сорт деревини застосовується для господарських і тимчасових споруд, а також для виготовлення тари. У виробах, які відносяться до цієї категорії допускається наявність таких дефектів: – значна крень (річні кільця з одного боку колоди значно потовщені); – смоляні кишені – до 4 штук на погонний метр; – подвійна серцевина; – червоточини на будь-якій ділянці виробу; – загнилі сучки; – будь-яка кількість здорових сучків будь-яких розмірів; – наскрізні і пластеві тріщини і т.д.
 • Четвертий сорт, так само, як і попередній, застосовується тільки для підготовчих та допоміжних робіт. Ця деревина може мати різні численні дефекти, в тому числі червоточини, гниль синява, гострий і тупий обзел, пожолобленість (викривлення форми виробу під час випилювання, сушіння або зберігання) і криластість (спіральна вигнутість уздовж виробу).

З ЯКОЇ ПОРОДИ ДЕРЕВА КРАЩЕ БУДУВАТИ ЦЕРКВУ?

Зведення церков з дерева вимагає ретельного підбору матеріалів. Важливим фактором пошуку необхідної деревини є клімат місцевості, в якій буде зводитися будівля. З огляду на всі необхідні характеристики матеріалу, а також особисті побажання власників (щодо ширини бруса або колоди, структури та забарвлення) слід обрати необхідний варіант. Саме тому короткий опис кожної з порід дерев дозволить відповісти на питання: з якого дерева краще будувати споруду?

Будівництво церкви із СОСНИ

Звичні дерев’яні будівлі, зведені із сосни, використовуються доволі давно. Даний матеріал відрізняється невисокою ціновою категорією. Щільність сосни є достатньою, щоб забезпечити тепло і надійність. Але варто пам’ятати, що всі дерева хвойних порід можуть піддаватися синяві (синій гнилі) з огляду на появу різноманітних шкідливих грибків. Однак цього можна уникнути, якщо перед проведенням будівництва буде забезпечений надійний захист деревини. Також необхідно пам’ятати, що якщо дана проблема все-таки з’явилася, її можна вирішити локально і ніяких причин для хвилювання не повинно бути. Обробляючи деревину спеціальними засобами можна повністю анулювати синяву і привести її до первинного – природного вигляду. Крім того дані речовини жодним чином не впливають на здоров’я людини.

Будівництво церкви з ЯЛИНИ (СМЕРЕКИ)

Ялина або смерека, як часто її називають на Заході України, також відноситься до хвойних порід. Тому її характеристики незначно відрізняються від вище розглянутої сосни. Але при цьому є деякі відмінності, на яких варто зосередити свою увагу. Наприклад, рихлість матеріалу трохи вища, і про це варто пам’ятати на початку будівництва. Але найцікавіше те, що будівлі з ялини тепліші, ніж соснові. Справа в тому, що сам матеріал за рахунок своєї “пухкості” набагато гірше пропускає зовнішній холод в зимовий період, а також “неохоче” віддає прохолоду в літній. Крім того, “пориста” ялина, яка “дихає активніше”, швидше віддає зайву вологу і регулює мікроклімат в будинку краще ніж щільна сосна, відповідно процес гниття і поява грибків сповільнюється. Тому рівень захворювань серед цієї породи нижчий. Ще один приємний бонус – глибоке проникнення антисептиків у пористу деревину смереки, що сприяє кращій стійкості до кліматичних умов та біологічних організмів. Стовбур сосни містить у собі багато смоли, яка оберігає деревину від гниття. Але “смоляні жили” розміщені у сосновому стовбурі не рівномірно. У деревині ялини вміст смоли менший, однак волокна розташовані рівномірніше, тому антигрибкові розчини проникають глибоко і рівномірно. Важливим є також той факт, що смерека легша від сосни, тому споруда зі смереки чинить менший тиск на ґрунт, відповідно ґрунтова усадка і навантаження на фундамент теж менші.

Будівництво церкви з МОДРИНИ

Даний матеріал займає особливе місце серед всіх порід дерев, які обираються для будівництва. Перш за все, варто відзначити незначну заболонь, яка при видаленні дозволяє максимально спростити завдання з можливістю появи синяви. Її просто небуде. Тепло, яке забезпечує модрина трохи вище, ніж у ялини і значно вище, ніж у сосни. Саме тому дана деревина рекомендується для використання в місцевості з холодним кліматом. Ще одна перевага даного виду деревини – це її висока стійкість до вологи. Навіть якщо вода буде постійно потрапляти на дерево, воно не стане розмокати і значно вбирати вологу. А навпаки – стане тільки твердішим. Дана особливість дозволяє використовувати матеріал в районах з підвищеною кількістю опадів і з підвищеною вологістю. Її позитивні властивості виключають наявність будь-яких проблем для тривалої експлуатації будівлі. Модрина крім вищевказаних характеристик також мінімально піддається впливу різноманітних шкідників. Зокрема, її додаткова обробка спеціальними засобами непотрібна. Саме тому модрина використовується в місцевостях, де відзначено велику кількість різноманітних комашок, здатних руйнувати структуру дерева. Крім того модрина достатньо пожежостійка. Саме тому її рекомендовано використовувати в районах з дуже високою температурою в літній період, тому що вона майже вдвічі перевершує соснові колоди і брус по стійкості до вогню. Модрина також володіє досить оригінальним деревним візерунком, що дозволяє використовувати її для побудови незвичайних і ексклюзивних споруд. Колір може варіюватися від світло-коричневого до темного, майже чорного кольору в залежності від віку дерева. Однак варто зауважити, що цей вид деревини коштує досить дорого і не кожен може дозволити собі використовувати модрину в якості основного будівельного матеріалу.